Fantazyjne wnętrza

Niepełnosprawni w mieście

Wiele osób niepełnosprawnych nie chce rezygnować z normalnego życia. Pragną się uczyć, pracować korzystać z rozrywek. Zapewne będą jakieś rzeczy dla nich nieosiągalne. Ale tam gdzie to tylko możliwe powinni mieć możliwość normalnego funkcjonowania.

Co im w tym pomaga?

Powstają między innymi coraz to nowsze wymogi dotyczące obiektów publicznych. Chodzi o to żeby były odpowiednio przystosowane dla osób niepełnosprawnych. Wiąże się to między innymi z instalowaniem wind w budynkach piętrowych. Przeszkodą dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich są najczęściej schody zewnętrzne. Dlatego wymogiem jest wykonywanie specjalnych podjazdów. Poza tym schody muszą mieć balustrady zapewniające wszystkim bezpieczeństwo. Katowice to miejsce, w którym znajduje się firma wykonująca takie elementy. Takie rozwiązania powinny znajdować się w szkołach, szpitalach, urzędach czy większych firmach.
Nowe bloki są też tak projektowane by szersza była klatka schodowa. Dzięki temu łatwiej się będzie po niej poruszać.
Jeżeli chodzi o pracę to są tworzone specjalne stanowiska dla osób niepełnosprawnych. Łatwiej będzie im wtedy coś znaleźć i mieć chociaż częściową niezależność.
Zmiany nastąpiły również w transporcie. Niepełnosprawni mogą korzystać na przykład ze specjalnych taksówek. Nowsze autobusy i tramwaje nie maja już wysokich stopni, a drzwi wejściowe są na poziomie przystanku.
Jest jeszcze wiele miejsc, które muszą dopasować się do nowych norm. Jednak takie zmiany są bardzo potrzebne i idą w dobrym kierunku.  

Dodaj komentarz